Anetka

Příběh Anetky

Anetka je holčička, která se narodila 1. 6. 2009 s vrozenou vadou oka. Byl jí diagnostikován mikroftalmus. Levé oko Anetce ve 3 letech odstranili (enukleovali). Měla to být jediná operace, ale bohužel tomu tak neni. Anetka má za sebou už šestnáct operací.

Při enukleaci Anetce všili implantát, aby mohla očkem pohybovat. Dále se vyplnil částečně prostor a utvořil místo pro protézku (náhradní očičko). Implantát se přešil spojivkovým vakem. Bohužel se za 3 měsíce po enukleaci implantát obnažil a tím začal nekončící kolotoč. K dnešnímu dni je implantát obnažený už po 14té a musel se zas operativně upravit.

Anetka absolvovala před 7 roky i nutné odebrání štěpu z patra a všití do oka, ale implantát si našel zas cestu ven po stranách, kde je původní spojivkový vak. Anetka od enukleaci trpí na výtoky z oka a protézku musí cca 4x denně čistit.

Bohužel byla rodině v prvních letech zamítnuta žádost o příspěvek na péči a pojišťovna nehradí ani nepřispívá na gázové čtverce, borovou oční vodu, či roztok na ukládání . Protézku pojišťovna hradí částečně a rodina doplácela Kč 1500.

Po každé operaci se Anetce zmenší prostor pro protézku a musí se dělat nová podle toho, jaký je v očku prostor. Cena protézky, kterou nyní Anetka využívá, je Kč 2.500.- a musí se měnit každý cca půl rok. Dále Anetka navštěvuje i neurologii kvůli častým a silným bolestem hlavy a únavě. Má i poruchu imunity a mírnou vadu řeči, kterou rodina řeší logopedií.

Další poměrně veliké náklady má rodina s úhradou brýlí.  Bohužel se vlivem ztráty očička více zatěžuje druhé oko a Anetce přibývají dioptrie. Aby se malá mohla zapojit do společných aktivit s dětmi musí si oko pořád chránit, aby nedošlo k jeho poškození či vypadnutí. Což se už také bohužel jednou stalo a malé zůstaly v očku střepy.

Rodinu Anetky díky spolku znám již pár let a jsou to moc milý lidé, kteří si váží Vaší podpory a peněz, které jim zasíláte na transparentní účet.

Číslo transparentního účtu: 2901283254/2010
Variabilní symbol je 2009 (rok narození Anetky) ❤💕❤